Tyrfing - meč válečníků...

(Zlomený meč, čepel pomsty, prokletý meč a mnohé další)


Podle nordické mytologie by Tyrfing meč vykovaný trpaslíky Durinem a Dvalinem (nezaměnovat s Pánem prstenů J.R.R. Tolkiena, jakákoliv shoda jmen je čistě náhodná) jako výkupné pro Svafrlamiho. Svafrlami, nejstarsi syn Otce bohů Odina byl válečný vůdce lesního národa lovců a bojovníku. Jako výkupné za svobodu trpaslíků si přál meč, který dokáže porazit kteroukoliv smrtelnou bytost.

Tak byl vykován Tyrfing, meč jehož čepel na slunci modře zářila, ve kterém byl zakován mráz, led, vichřice a démon pomsty. Dokázal rozetnout jakýkoliv známý materiál a v souboji vždy vítězil, proto byl známý jako meč válečníků. Ale čepel byla prokletá, aby se Durin s Dvalinem pomstili Svafrlamimu za své pokoření. Kdykoliv bude tasen, musí Tyrfing prolít krev, ať už člověka, trolla, trpaslíka či démona. A nakonec, vždy způsobí smrt svého majitele.

Tak se stalo i jeho prvnímu majiteli, Svafrlamimu. Mnohokrát mu meč pomohl a zvítězil nad jeho nepřáteli, až jednou vstoupil na jeho území Arngrim, berserk a nejsilnější z vikingských bojovníků. Tehdy Tyrfing zradil svého majitele, minul v souboji s Arngrimem a zasekl se do země. Než ho stačil Svafrlami vytáhnout, Arngrim ho rozsekl na dvě poloviny od hlavy k patě. Tak získal prokletý meč a Svafrlamiho dceru, kterou si vzal za manželku. Jako jediný se ubránil prokletí meče, protože ho nikdy nevytasil z pochvy. V pozdějších dobách změnil Tyrfing ještě mnohokrát svého majitele, stal se příčinou i důvodem mnoha vyvražděných klanů a vítězných válek. Nakonec zmizel z Midgardu (říše lidí) a byl přenesen do Asgardu, sídla nordických bohů. Ani zde však démon zakovaný v čepeli meče nepřestával rozdmýchávat pomstychtivost v duších bohů i lidí a začalo hrozit, že poškodí kořeny Yggdrasilu, světového stromu. Tehdy Thor, bůh hromu zlomil modrou čepel Tyrfingu, která bude znovu skována až v předvečer Ragnaroku, poslední bitvy bohů, lidí a obrů, při které bude zničeno devět říší Asgardu, Slunce vyhasne a ..."svět se v cáry změní".


Upraveno zcela volně podle různých pramenů. Toto je pouze jedna z verzí či variant této ságy. Pokud se chcete o severské mytologii dozvědět více, můžete zkusit některé linky. Z neelektronických zdrojů doporučuji knihu Poula Andersona: Zlomený meč, nebo operu Richarda Wagnera: Prsten Nibelungů. :-)))